Мінеральна вода

Цілющі мінеральні води Шаянського курорту

Із давніх-давен мінеральні води використовувалися не тільки як освіжаючий напій, а й ліки, що відновлюють здоров’я.

Мінеральні води «Шаянські» видобуваються на відомому курорті Шаян. Цей мальовничий куточок Карпат славиться своєю екологічною чистотою, а вулканічні породи місцевих гір виступають ідеальним фільтром для води. Тому «Шаянські» первинно чисті та мають унікальні лікувальні властивості.

Ще з 1818 року на базі Шаянських вод працювала водолікарня «Замкова купіль»; за часів Австро-Угорщини «Шаянську» поставляли магнатам Парижа, Будапешта, Відня, Праги; пізніше вона користувалися великим попитом серед керівного складу колишнього СРСР. Сьогодні на лікування сюди приїздять з багатьох міст України, в тому числі представники Парламенту та Уряду України.

Багаторічний досвід професійних лікарів довів: вживання мінеральних вод «Шаянська» у багатьох випадках дозволяє зменшити обсяги медикаментозного лікування, або й зовсім відмовитися від нього. Адже «Шаянська» – це природний шлях до здоров’я!

Особливості складу мінеральних вод «Шаянська»

Для лікування у санаторії «Карпатія» використовують два види вод – «Шаянська-4» та «Шаянська-242». Особливістю хімічного складу цих вуглекислих маломінералізованих кременистих гідрокарбонатних натрієвих вод є поєднання гідрокарбонатів та кремнієвої кислоти.

За вмістом гідрокарбонатів «Шаянська-242» наближається до мінеральних вод «Боржомі» (свердловина №4, Грузія) та «Vichy Celestins» (Франція); завдяки наявності метакремнієвої кислоти належить до групи мінеральних вод відомого курорту Діліжан у Вірменії.

«Шаянська-4» ближче до інших гідрокарбонатних карпатських вод Свалявського групи та «Боржомі», а завдяки наявності сульфатів та кремнієвої кислоти прирівнюється до славетних Карловарських вод.

До складу обох видів «Шаянської» входять також біологічно активні концентрації кальцію (25% добової потреби), магнію, заліза, літію та інших необхідних речовин.

Механізм дії

В основі механізму дії мінеральної води «Шаянська-242» лежить спорідненість вуглекисло-гідрокарбонатної буферної системи мінеральної води та подібних буферних систем організму людини, що сприяє їхній тісній взаємодії.

У зв’язку з достатнім загальним вмістом гідрокарбонатів (відповідає 0,3% розчину питної соди) мінеральні води «Шаянські» належать до так званих рідких антацидів, що нейтралізують високу кислотність шлунку. Цей ефект настає одразу після прийому води і має позитивний вплив на всю систему шлунково-кишкового тракту – зниження кислотності у 12-палій кишці сприяє нормалізації надходження жовчі та панкреатичного секрету. Як і всі води з мінералізацією 2–5 г/л, «Шаянська» має виражену холеретичну та діуретичну дії.

Тому мінеральна вода «Шаянська» не тільки насичує організм цінними мікроелементами – кальцієм, магнієм, залізом, а й допомагає очистити його від шлаків, токсинів та сечового піску. Це доповнюється детоксикаційною дією колоїдної форми метакремнієвої кислоти. Наявність кремнію зумовлює також гальмування збудженої моторики кишківника, покращує обмін речовин, допомагає виводити радіонукліди тощо.

Показання

Завдяки поєднанню помірної олужнюючої, холеретичної, діуретичної та детоксикаційної дії мінеральні води «Шаянські» призначаються при всіх захворюваннях шлунка (переважно з підвищеним рівнем кислотності); супутніми рефлекс-езофагітами, застійними явищами у вигляді холе- та панкреатостазу; при хронічних гепатитах, після перенесеного вірусного гепатиту, операцій на жовчовивідних шляхах, хронічних панкреатитах, при цукровому діабеті та інших порушеннях обміну речовин; різних як ендогенних, так і екзогенних хронічних інтоксикаціях, у тому числі важкими металами; при алергіях; у лікуванні захворювань сечовивідних шляхів; при залізодефіцитних станах.

Протипоказання

Загострення всіх захворювань шлунково-кишкового тракту, кровотечі, порушення прохідності жовчовивідних та сечовивідних шляхів. Збільшення співвідношення натрію до калію у воді може мати побічну дію при її питному вживанні при станах з порушенням обміну натрію.

Дозування

При захворюваннях шлунка, що супроводжуються підвищеною кислотністю, «Шаянська» призначається по аналогії з антацидними препаратам – до 1 л на добу, по 150-200 мл на прийом, дегазована, переважно через годину після їжі, на ніч. При інших захворюваннях як у дорослих, так і дітей методика визначається лікарем.

Хімічний склад

 

«Шаянська-242», мг/л

«Шаянська–4», мг/л

Властивості

Нітрати

0,0

0,0

Хлориди – регулюють окисно-відновний баланс і водно-сольовий обмін в організмі, необхідні для утворення шлункового соку.

 

Гідрокарбонати – покращують процес травлення, регулюють функції шлунково-кишкового тракту.

 

Сульфати – забезпечують нормальний синтез інсуліну, структуру і функцію з’єднувальної тканини, збереження нормальної структури суглобних поверхонь, очищують печінку, прискорюють процес травлення.

 

Натрій, калій – важливі елементи у воднево-сольовому обміні організму, беруть участь у регулюванні нервової та м’язової діяльності, кров’яного тиску.

 

Кальцій – зміцнює кістки і зуби, поліпшує згортання крові, має протизапальну і антигістамінну дію.

 

Магній – активізує обмін речовин, зміцнює м’язову тканину,захищає нервову систему, протидіє інфаркту.

 

Залізобере участь у кровотворенні, підвищує опір до захворювань, зміцнює шкіру, знімає втому.

 

Кремнієва кислота – бере участь у обміні речовин, гальмує збуджену моторику кишківника, очищує від токсинів, радіонуклідів, вірусів, покращує стан судин та загальний стан організму.

Нітрити

0,0

0,0

Хлориди

205,6

333,2

Броміди

0,8

1,2

Йодиди

0,0

0,0

Фториди

0,3

0,2

Сульфати

10,7

501,5

Гідрокарбонати

2177,7

2339,9

Загальний фосфат

0,068

0,100

Кількість аніонів

2395,1

3176,0

Натрій

729,1

925,3

Калій

52,9

67,5

Амоній

1,8

1,4

Кальцій

126,8

253,6

Магній

30,1

37,8

Залізо окисне

0,0

0,0

Залізо закисне

3,3

10,8

Кількість катіонів

931,5

1296,4

Мікросклад

Свинець

0,02

0,010

Літій

1,05

3,2

Марганець

0,518

0,005

Ванадій

0,040

0,050

Алюміній

0,100

0,05

Цинк

0,010

0,020

Мідь

0,010

0,010

Миш’як

0,0

0,013

Ортоборна кислота

19,8

20,7

Метакремнієва кислота

90,0

59,0

Вуглекислий газ

1700,0

2000,0

Загальна мінералізація

3440,0

4555,0